Gökyüzü Neden Mavidir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki gökyüzü mavi değildir. Sadece mavi görünmektedir. Çünkü normalde atmosfer yani hava rengi olmayan gazmış ve gökyüzünün mavi olmasının sebebi ise olayın kırılma hadisesiymiş.
Teknik olarak gökyüzünün neden mavi gözüktüğü şöyle açıklanmaktadır. Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmızı ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır. Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür.
Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur. Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.
Gökyüzü Neden Mavidir? Gökyüzü Neden Mavidir? Reviewed by ömür yilmaz on 13:28 Rating: 5

Hiç yorum yok :

Blogger tarafından desteklenmektedir.